Kocioł zgazowujący drewno
Kocioł zgazowujący drewno jest ekologicznym rozwiązaniem, które coraz bardziej zyskuje na popularności.
Na czym polega proces zgazowywania drewna?
Najprościej można to wytłumaczyć jako konwersję drewna na paliwo gazowe- holzgas. Podgrzewane drewno uwalnia substancje lotne, które następnie spalane są w komorze pieca. Kocioł wykorzystuje zjawisko pirolizy. Proces zachodzi w kilku strefach pieca. Gaz drzewny przechodzi przez warstwę żaru, a następnie trafia tam, gdzie wymieszany jest z powietrzem. Wytworzona mieszanka gazowa zapala się w dyszy palnikowej.
Jak działa piec zgazowujący drewno?
Piec zgazowujący drewno to urządzenie grzewcze, które działa na zasadzie dwuetapowego procesu:
- Niecałkowite spalanie paliwa w komorze wsadowej – w tym etapie drewno jest spalane w środowisku o ograniczonym dostępie powietrza1.
- Dopalanie powstałych gazów w komorze wtórnej – powstałe gazy są dopalane w celu wytworzenia ciepła1.
Wymagane jest utrzymanie wysokiej temperatury w piecu zgazowującym drewno, a także temperatury wody krążącej w instalacji, by nie doszło do wychłodzenia komory i zahamowania procesu zgazowania1.
Kocioł zgazowujący drewno- zalety i wady
Zalety:
-jest to bardzo dobra alternatywa dla ogrzewania pelletem, ekogroszkiem czy innym paliwem
-wysoka sprawność- nawet do 90%, zależy ona od wilgotności drewna, która nie powinna być wyższa, niż 20%
-ekologia- spalanie gazu do atmosfery generuje niewielką ilość spalin
-oszczędność- drewno to jeden z najtańszych rozwiązań do ogrzewania, poza tym do spalania w kotle zgazowującym drewno mogą być wykorzystane odpady drzewne
-zwrot kosztów dzięki dofinansowaniach- kotły zgazowujące drewno spełniają normę Ecodesign oraz mają 5 klasę, a co za tym idzie można uzyskać dofinansowanie z programu Czystego Powietrza, po spełnieniu warunków programowych
-wygoda i czystość- proces spalania nie generuje zanieczyszczeń, takich jak sadza
-mała ilość popiołu- dzięki wysokiej sprawności kocioł wytwarza niewielką ilość popiołu
Wady:
-ręczna obsługa- po wypaleniu paliwa trzeba uzupełnić komorę paleniskową drewnem
-miejsce na drewno- inwestor musi przygotować się na to, że drewno trzeba ulokować w miejscu, w którym zachowa swoje właściwości
-niska kaloryczność drewna- piece na holzgas mają wysoką sprawność, ale stosowany w nich opał posiada niską kaloryczność. Duży współczynnik ma tutaj gatunek drewna – najlepsze parametry mają dąb, grab i jesion. Drewno powinno być suche, jego wilgotność powinna mieć mniej, niż 20%
-wymagany bufor- poprzez dodatkowy zbiornik zwiększa się koszt całościowej instalacji, również niezbędna jest duża kotłownia, gdyż w grę wchodzą duże bufory.
Jak prawidłowo czyścić piec zgazowujący drewno?
- Wygaś i ostudź piec – Piec musi być wygaszony i ostudzony.
- Usuń osady nagaru – Poprzez dostępne otwory należy szpachelką bądź skrobakiem usunąć osady nagaru na wszystkich ścianach kotła, pułkach, przegrodach, oraz w zależności od typu i budowy kotła na pozostałych jego elementach.
- Wyczyść płomieniówki – Używając tzw. wyciorem, należy oczyścić płomieniówki.
Regularne czyszczenie pieca zgazowującego drewno jest niezbędne dla jego efektywnej pracy i długowieczności.
OPINIA TECHNIKA ANSOLAR —> Piec zgazowujący drewno polecany jest w przypadku, gdy Klient posiada duże zapasy drewna, chce zmniejszyć koszty ogrzewania pomieszczenia i zmniejszyć ilości generowania ilości spalin.
Programy dofinansowań do pieców zgazowujących drewno: