Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie

CENTRALNE OGRZEWANIE

Centralne ogrzewanie  to system doprowadzania ciepła poprzez gorące powietrze, gorącą wodę bądź parę wodną   do ogrzania pomieszczeń budynku z centralnego punktu wytwarzania.

Z czego składa się instalacja centralnego ogrzewania?

Istotą centralnego ogrzewania jest system grzewczy wyróżniający się wytwarzaniem ciepła w jednym miejscu. Ciepło uzyskiwane w tym systemie grzewczym jest następnie rozprowadzane po całym domu za pomocą specjalnej instalacji. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się odpowiednie odbiorniki ciepła, dzięki którym dociera ono w każde miejsce.

Kluczowym elementem schematu centralnego ogrzewania jest kocioł. To w nim powstaje ciepło, które następnie jest rozprowadzane po całym budynku. Ciepło to wytwarzane jest poprzez spalanie wybranego rodzaju paliwa, a w roli jego nośnika najczęściej występuje woda.

Aby ciepło było rozprowadzane w odpowiedni sposób potrzebna jest sprawna sieć przewodów. Stanowią ją rury, którymi ogrzana woda biegnie do znajdujących się w poszczególnych pomieszczaniach grzejników. W przypadku domów mających kilka pięter konieczne jest utworzenie tzw. pionów, pozwalających na doprowadzenie ciepła na wszystkie kondygnacje.

Ostatnim elementem ogrzewania centralnego są grzejniki, czyli odbiorniki ciepła zamontowane w pomieszczeniach. Do wyboru mamy wiele rodzajów grzejników, wykonanych z różnych materiałów, np. stali bądź aluminium.

Program dofinansowań do centralnego ogrzewania:

Dofinansowanie Czyste Powietrze Białystok | ANSOLAR

Dodaj komentarz