Magazyn energii

Magazyn energii

 MAGAZYN ENERGII

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które służy do przechowywania energii w celu jej wykorzystania w przyszłości. Magazyn energii pozwala na przechowywanie nadwyżek energii wytworzonych przez fotowoltaikę lub inne odnawialne źródła energii.

Prognozy wskazują, że w niedalekiej przyszłości magazyny energii mogą stać się nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej- w dalszej części publikacji dowiesz się dlaczego.

Na czym  polega działanie magazynu energii?

Magazyn energii można porównać do gigantycznej baterii, dzięki której możemy przechowywać energię elektryczną ,,na później”. Ma to szczególne znaczenie przy instalacjach fotowoltaicznych z prostego względu. Faktem jest, że słońce nie świeci 24 h na dobę, a w większości gospodarstw domowych najwięcej energii zużywa się rano i wieczorem, kiedy poziom nasłonecznienia nie jest tak wysoki jak w godzinach po południowych. Dzięki magazynowaniu energii możemy wytwarzać energię w sprzyjających jej warunkach, po to by później wykorzystać ją w godzinach największego zużycia.

Instalacja fotowoltaiczna zasila w domu wszystkie urządzenia i ładuje magazyn energii, a nadwyżki sprzedaje do sieci energetycznej i musi je odkupić od Ciebie Twój sprzedawca prądu. Wieczorem, gdy produkcja fotowoltaiki jest niższa, urządzenia w Twoim domu są zasilane przez prąd zmagazynowany w akumulatorze. Po rozładowaniu akumulatora do fotowoltaiki kupujesz prąd od swojego sprzedawcy prądu, a rachunek za prąd zostanie pomniejszony o wartość energii, którą wcześniej mu sprzedałeś. Warto wspomnieć, że rozliczenie ze sprzedawcą energii następuje w skali roku.

Magazyn energii przy instalacji fotowoltaicznej jest najbardziej racjonalnym i ekonomicznym  rozwiązaniem. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów za opłaty przesyłowe w przypadku sprzedawania prądu do dystrybutora i jego późniejszego odkupowania.

Czy można uzyskać dofinansowanie do magazynu energii?

Na rok 2023 najważniejszym programem obejmującym dofinansowaniami instalacje fotowoltaiczne i dodatkowe elementy- w tym magazyny energii, jest nowa odsłona programu Mój Prąd 5.0. Maksymalna kwota dofinansowania na magazyn energii z programu Mój Prąd wynosi aż 16 000 zł (maksymalnie 50% ceny zakupu i montażu magazynu energii). Sam program natomiast pozwala na uzyskanie do 58 000 zł dotacji na rozbudowę mikroinstalacji fotowoltaicznych i na dodatkowe urządzenia zwiększające autokonsumpcję – w tym właśnie magazyny energii czy też pompy ciepła.

Program dofinansowań do magazynu energii:

Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd

Dodaj komentarz